Про країну ГЕОГРАФІЯ
Франція - держава в Західній Європі. Межує з Іспанією, Італією, Швейцарією, Німеччиною і Бельгією. На півночі відмежована від Англії протокою Ла-Манш і Па-де-Кале. На заході омивається водами Біскайської затоки Атлантичного океану, на півдні - Середземним морем. Франція також має володіння в Америці, Африці і Океанії. Їх загальна площа - 127 тис. кв. км з населенням 1,5 млн людей. Найважливіші з них: Гвіана, Гваделупа, Мартінік, Реюньон, острови Нова Каледонія, Французька Полінезія.
Столиця - Париж. Великі міста і курорти: Ліон, Бордо, Марсель, Канни, Монако, Ніцца, Антіби, Сен-Тропе.
Франція поділена на 26 регіонів, з яких 21 знаходиться на європейському континенті, один («Корсика») - на острові Корсика, а ще чотири - на заморських територіях. Регіони не мають юридичної автономії, але можуть встановлювати свої податки і вести бюджет.
Площа країни: 551,6 тис. кв. км.
Населення: 61,9 млн. людей (2008 рік). Приблизно 95% населення - французи. Інші етнічні групи: корсіканці, німці, алжирці, італійці, португальці, турки, мароканці.
ПОЛІТИКА
Республіка Франція - президентська республіка. Глава держави - президент, що обирається на 5 років. Уряд очолює прем'єр-міністр.
Законодавча влада представлена в двопалатному парламенті, який складається з: Національних зборів - 577 членів, що обираються на 5 років, і Сенат республіки - 331 членів, що обираються на 6 років; половина сенаторів змінюється кожні 3 роки.
Франція була одною з країн засновниць Європейського Союзу (з 1957) і зараз відіграє активну роль у визначенні його політики. Франція входить у Шенгенську зону, також є членом ООН з 1949 року, і входить в Раду Європи і НАТО з 1949 року.
ЕКОНОМІКА
Франція - 6-а економічна держава світу слідом за США, Японією, Німеччиною, Китаєм і Великобританією. Зі своєю територією в метрополії в 551 602 км² і 64 мільйонами жителів, включаючи заморські території, Франція не може рахуватись «великою» країною в світі. Але, її економічна вага дозволяє їй відігравати головні ролі на міжнародній арені. Франція використовує свої природні переваги, починаючи від центрального географічного розташування в Європі до володіння виходами на головні комерційні траси Західної Європи: Середземне море, Ла-Манш, Атлантика.
По загальному об'єму економіки Франція займає провідні місця в Європейському Союзі, по ВВП на душу населення стабільно входить в першу світову десятку. Традиційна особливість французької економічної політики - велика частка державного сектору, особливо в стратегічно важливих сферах - нафтогазовій промисловості, транспорті. Існує планування, але воно має не нормативний, а індикативний характер (заплановані показники не є нормативними для приватних підприємств).
Велика частка в економіці іноземного капіталу (промисловість до 40%, нерухомість біля 27,5%, торгівля - 20%, сфера послуг - 9%). На підприємствах з іноземним капіталом працюють понад 20% робітників. Особливо велика частка іноземного капіталу в інформатиці та інших галузях передових технологій (понад 50%).
Франція має найбільш розвинуту мережу залізничних доріг в Європі. З 1981 року більшість міст зв'язані між собою мережею високошвидкісних магістралей, така ж гілка прокладена у тунелі під протокою Ла-Манш.
Рівень соціального захисту населення є одним з найвищих у світі. Приблизно 30% ВВП витрачається на соціальні потреби. Офіційно встановлений 39-годинний робочий тиждень (найкоротший в Європі).
Валюта - євро.
|