Про країну
ГЕОГРАФІЯ
Португалія (повна офіційна назва Португальська Республіка) – найпівденніша держава у Європі. Розташована в південно-західній частині Піренейського півострова. На півночі та сході межує з Іспанією, на півдні та заході омивається Атлантичним океаном.
Більша частина території країни – гірська, на заході та півдні гори переходять в обширну приберегову рівнину. Найвищий гірський хребет Португалії Серра-да-Естрела досягає висоти 2000 м. Країну пересікають три великі ріки, що беруть свій початок в Іспанії і впадають в Атлантичний океан: Тахо, в гирлі якої знаходиться Ліссабон, Дуєро і Гвардіана.
Столиця Португалії – м. Ліссабон (557 тис. населення, великий Ліссабон (місто з передмісттям) – 2,1 млн.). Найбільшими містами є Порту (227,8 тис.), Віа-Нова-де-Гайя (178,3 тис.), Брага (173,9 тис.), і Коімбра (101,1 тис.).
Територія континентальної Португалії поділена на 18 округів. Острівні території (Азорські острови і Мадейра) мають статус автономних регіонів.
Загальна площа країни – 92 391 кв. км.
Населення – 10,643 млн. (станом на 2007).
ПОЛІТИКА
Португалія – парламентська республіка. Президент обирається всенародним голосування терміном на 5 років.
Уряд очолює прем’єр-міністр, який, як правило, є лідером партії, що перемогла на парламентських виборах. Прем’єр-міністр формує склад свого кабінету, до якого входять 14 міністрів.
Законодавча влада здійснюється однопалатним парламентом – Асамблея Республіки, що обирається по партійних списках на 4 роки.
Португалія є членом Європейського Союзу з 1986 року, а також НАТО, ООН і багато інших міжнародних організацій.
ЕКОНОМІКА
Португалія – індустріально-аграрна країна. Після вступу в ЄС економіка Португалії стала більш диверсифікованою і орієнтованою на послуги. Протягом останніх 15 років було приватизовано багато раніше націоналізованих підприємств, лібералізовані такі ключові галузі як фінанси і телекомунікації.
Основні галузі економіки Португалії: виробництво одягу і взуття, деревообробка, виробництво паперу і пробки, металообробка, нафтопереробна і хімічна промисловість, виробництво вин і портвейну, а також туризм, який приносить значну долю доходів у державний бюджет. 67,3% валового національного продукту приходиться на важливу для Португалії економічну галузь – сферу послуг.
Переваги: гнучкий ринок робочої сили. Великі внутрішні та іноземні інвестиції. Потенціал для зростання туризму (в 2004 г. 6% ВВП, тобто найбільший в ЄС). Покращуються транспортна мережа і глибоководний порт в Ліссабоні.
Слабкі сторони: сильна залежність від імпорту нафти. Сільське господарство (5,3% ВВП, 13% робочих місць) найбільш неефективне в ЄС.
Хоча доля ВВП на душу населення одна з найнищих у західній Європі, але дослідження стандартів життя, що було проведене Economist Intelligence Unit’s (EIU) ставить Португалію у переліку країн під №19 в світі по кращих якостях для життя.
Грошова одиниця – євро.
|